Nyheder seniorer

Med en sejr over HIK og en knusende sikker ditto på 32-24 over PAN Håndbold, har herrernes hold 2 sikret sig oprykning til serie 1. Sejren i den afgørende oprykningskamp blev samtidig holdets største sejr i indeværende sæson efter en særdeles disciplineret indsats, hvor især forsvarsspillet og målmandspræstationen var iøjnefaldende. Angrebsspillet, tempoet og konditionen lader stadigvæk en hel del tilbage at ønske, men til gengæld var indstillingen og ærgerrigheden 100% på plads i samtlige 60 minutter.

Herre 2 har ellers leveret en temmelig svingende indsats igennem sæsonen, ligesom træningsfremmødet langt fra har været prangende. Men spillerne på holdet var skarpe og parate til opgaven, da det snerpede til. Det er således med stor tilfredshed, at herreafdelingen kan notere sig, at den første oprykning i afdelingen er på plads – det var vores klare mål inden sæsonen, at hold 2 skulle op. Men at hold 1 samtidig også har kvalificeret sig til at spille med om en plads i 2. division, er lidt en streg i regningen – her var ambitionen blot at stabilisere holdet midt i rækken og give de mange unge spillere hår på brystet. Sådan skulle det imidlertid ikke gå, og nu går efter fuld gevinst.

Herre 1 spiller første kamp i Himmelev Hallen allerede søndag 27. april, klokken 15.30.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...