Nyheder seniorer

Udover at være midt i en modningsproces med en masse spilletid i 3. division, så deltager TIK’s yngste herreseniorspillere også i U23-turneringen, og det har kun givet store sejre indtil videre.

I den sidste aktion før en tiltrængt julepause udraderede TIK nemlig HK Lammefjorden med hele 37-19 på eget halgulv i en kamp, der aldrig nogensinde blev spændende. Til gengæld var det meget tydeligt at se, at de yngste herrespillere har gennemgået en spændende transformation fra drenge til mænd inde på håndboldbanen. Alle filipensbefængte fejlafleveringer og overmodige afslutningsforsøg er nærmest elimineret og i stedet udviste drengene fra start til slut en koncentreret og disciplineret indsats, som gav sig udslag i en skarp kontrafase grundlagt på et af TIK’s absolutte varemærker; forsvarsspillet kombineret med en lang række gennemspillede angreb, der ofte efterlod gæsterne som måbende statister.

Det var TIK’s anden sejr i puljespillet, idet Slagelse tidligere måtte tage imod en lignende bet, da Taastrup-drengene løb dem over. Dermed er holdet allerede kvalificeret til semifinalen uanset udfaldet af den sidste kamp mod Dalby – og selvom forventningen ikke på forhånd var, at det skulle gå helt så nemt, så må vi bare konstatere, at talentmassen og potentialet på herresiden i TIK er bemærkelsesværdigt i øjeblikket. Og i takt med at stabiliteten i spillet vinder yderligere indpas, så kan vi godt forvente at få et rigtigt spændende forår i møde, både i forhold til U23-turneringen, men i særdeleshed også i forhold til at performe på endnu højere niveau i 3. division.

I øvrigt er der også trukket lod til 4. runde af pokalturneringen; her møder TIK Taastrup på hjemmebane IF Stadion fra 2. division.Hakan

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...