Nyheder seniorer

Med sæsonens absolut største sejr på hele 18 mål over NH/RH satte TIK en tyk streg under det faktum, at holdet ikke har i sinde at kigge sig tilbage i bestræbelserne på at snuppe en oprykning.

I et velbesøgt Nakskov Idrætscenter var TIK for alvor på udebane i en kamp, der på forhånd var frygtet. Taastrup-drengene har notorisk haft svært ved for alvor at få hul på den berømte byld mod bundholdene i indeværende sæson, men da nakskovitterne kun valgte at stille med syv markspillere i søndagens kamp, så rakte hjemmeholdets kræfter ikke ret længe. Samtidig spillede TIK’erne håndbold på et meget højt niveau, hvor især overblikket for medspillerne var bemærkelsesværdigt igennem hele kampen. Udover en enkelt godt skydende venstreback havde NH/RH reelt ikke meget at byde på angrebsmæssigt, og i forsvarsspillet endte lollikkerne ofte som statister i et stort anlagt TIK-show.

Med sejren har TIK bragt sig i en helt fantastisk situation, hvor holdet blot skal have et sølle point mere i de sidste tre kampe, før jublen for alvor kan bryde løs. Forhåbningen er, at arbejdet bliver gjort færdigt i den kommende weekend, hvor Taastrup-drengene spiller på udebane mod Lammefjorden, men det kan såmænd blive svært nok – i hvert fald spillede nordvestsjællænderne en ualmindeligt god kamp, da holdet var på besøg i Taastrup kort før jul, hvor opgøret endte uafgjort.

Holdet håber på solid TIK opbakning i Vallekilde Hørve Fritidscenter søndag 15. marts, kampen fløjtes op klokken 15.45.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...