Nyheder seniorer

Opgøret mod Greve var ellers imødeset med en del spænding fra TIK-lejren, da greverne har forstærket sig for at forsøge at undgå nedrykning.

En af forstærkningerne – den ofte godt skydende Mads Isbrand, som TIK havde fornøjelsen af at have i truppen sidste sæson – forsøgte heroisk at holde modstanderne inde i kampen i en første halvleg, som Taastrup-drengene ellers havde relativt under kontrol. Dog manglede effektiviteten foran Greve-målet i visse perioder, hvilket medvirkende til en relativ smal TIK-føring ved pausen.

Det billede ændrede sig en hel del i en anden halvleg, hvor der stod TIK på det meste. Flere fine angrebsaktioner blev krydret med en velsmurt kontrafase, hvor Greve gang på gang blev straffet, når de enten fejlede angrebsmæssigt eller brændte på en debuterende TIK-keeper. Andreas Voetmann (eller bare AT, som han bliver kaldt) spillede nemlig sin første kamp med mange gode aktioner, som lover godt for fremtiden. AT er endnu en af TIK-holdets helt unge spillere, og han er kommet til klubben fra schweizisk håndbold, mens ungdomsårene har udfoldet sig i FIF. Også Rasmus Holde fik debut mod Greve, og den krydrede han med to fine scoringer fra venstre fløj. Ydermere kunne de knap 200 tilskuere notere sig en række meget kvalificerede skud fra venstre backen Mathias Lindgreen, mens TIK’ernes absolutte ankermand Hakan Sahin igen leverende en fornem præstation i begge ender af banen.

Kampens forløb understregede endnu en gang, at TIK har et gear mere end de fleste hold i 3. division, og heldigvis blev det også slået fast med syvtommersøm, at holdets bredde bestemt holder højt niveau. Herrerne skal allerede i ilden igen i den kommende weekend, hvor der venter et svært udebaneopgør mod NH/RH i eksotiske Nakskov – der bliver arrangeret bustransport, og interesserede supportere kan komme med bussen. Læs mere om arrangementet på Facebook.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...