Nyheder seniorer

Man kunne have håbet på, at herrerne havde kørt sæsonen færdig på cruise-control. Men Rødby ville det anderledes i et fuldstændig absurd drama på Lolland torsdag aften.

Lad det være sagt med det samme. TIK havde undervejs flere muligheder for at lukke opgøret og trække det længste strå i en kamp, hvor ingen af holdene leverede nogen sprudlende, spillemæssig oplevelse. Men sådan blev det desværre ikke, og faktisk var det tættere på nederlag i en hektisk afslutningsfase, hvor absurditeterne stod i kø, men med TIK i boldbesiddelse med otte sekunder igen, nede 21-22.

Et nederlag denne dag ville have kronet en helt igennem lorteoplevelse, hvor vi qua skader var uden to – og samtidig valgte en af bilerne fra Taastrup at køre en omvej omkring Slagelse. Helt unødvendigt og desværre også en medvirkende faktor til, at holdet leverede en yderst svingende og langt fra tilfredsstillende indsats.

Dommerbordet i Rødbyhavn Sportshal gjorde også deres til at bidrage til spændingen, og havde lidt svært ved at følge med i en kamp, der ellers ikke var præget af synderligt højt tempo, og den ansvarlige ved knapperne ”glemte” at stoppe tiden i forbindelse med en fuldstændig korrekt udvisning til modstanderne i de hektiske slutsekunder. Det var lige ved at lukke luften ud af afslutningen for TIK, men heldigvis var dommerne årvågne og upartiske og fik helt reglementeret lagt fem sekunder til. Det var nok for TIK til at levere en udligning, som dybest set ikke kan bruges til noget som helst. Forspringet til Holbæk er således nu på tre points med fem kampe tilbage, og der er ingen tvivl om, at niveauet skal hæves betragteligt – i hvert fald i forhold til torsdagens kamp. Og det skal ske allerede søndag 1. marts, hvor Greve kommer på besøg i Taastrup klokken 17.00.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...