Nyheder seniorer

Vejen til europæisk håndbold ligger stadig åben for TIK’s bedste herrehold, som med en sejr over USG på 34-32 avancerede til femte runde af DHF’s pokalturnering.

Men i den lille og meget intime Otto Mønsted Hal på Nørrebro så det ellers længe ud til, at hjemmeholdet ville trække det længste strå. TIK havde nemlig meget vanskeligt ved at få forsvaret til at stå ordentligt, og USG kom alt for let til deres scoringer. Heldigvis havde TIK heller ikke nogle nævneværdige udfordringer med at lave mål, så holdene fulgtes pænt ad det meste af kampen. Det var først til allersidst – sådan lige fem minutter i lukketid, at sækken blev snøret af det unge Taastrup-hold. Sejren betyder, at Otterup fra 2. division kommer på besøg i Taastrup Idrætscenter i en kamp, der skal afvikles senest 5. marts, men inden herrerne når så langt, så gælder det en særdeles vital og vigtig udekamp mod Rødby, som spilles torsdag 19. februar 18.45 i Rødbyhavn. Vi ved, at det er langt hjemmefra, men vi har i den grad brug for al den opbakning, der overhovedet kan lade sig gøre.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...