Nyheder seniorer

jeppeHjemmekampen mod FIF var imødeset med stor spænding. TIK skulle overmatche en række spillere med over 400 ligakampe på CV'et.

Og lad det være sagt med det samme. TIK leverede varen næsten fra start til slut. Især forsvarsspillet stod ekstremt stabilt, og evnen til at forudse FIF-spillernes næste træk var i den grad skærpet. Angrebsspillet flød også fornuftigt, og antallet af personlige fejl var minimeret markant. I det hele taget har Taastrup-drengene fået en ualmindelig fin start på 2015, og det tegner godt for de resterende kampe, som afgør, om det skal lykkes for TIK at snuppe den oprykning, som hele klubben har arbejdet målrettet på.

Men der er ingen tvivl om, at januar bliver en skæbnemåned i den henseende. Allerede søndag den 18., kommer Roskilde på besøg, og der er lagt op til en gedigen revanche-match, idet Roskildeholdet var de bødler, som har tilføjet TIK det eneste nederlag hidtil i denne sæson. Det var en grim plet, som skal vaskes væk i egen hule. Den første måned i 2015 byder også på en særdeles svær udekamp mod Himmelev, og afslutningsvis kommer Holbæk på besøg til et brag i Taastrup Hallerne.

Vi glæder os ekstremt, og noterer os med stor fornøjelse, at opbakningen til vores hjemmekampe er helt fantastisk - vi håber på, at det fortsætter sådan.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...