Nyheder seniorer

Efter et par middelmådige indsatser i slutningen af 2014, lagde TIK-herrerne ud med bål og brand i 2015, da Næstved blev smadret i årets første kamp

Netop Næstved havde TIK’erne store vanskeligheder med ved holdenes første møde i Taastrup. Især holdets playmaker Kim Jørgensen med ligaerfaring fra både Skanderborg og Århus var en kilde til evig uro. Og det var han også i søndagens opgør i Næstved Hallerne, men da Taastrup-drengene var i et sjældent set sprudlende angrebshumør, blev kampen aldrig spændende. Kombinationerne flød i et særdeles fornuftigt tempo igennem hele opgøret, og samtidig havde spillerne stor disciplin i forhold til de taktiske aftaler - kombineret med en høj træfsikkerhed foran Næstveds mål. Det resulterede i hele 35 scoringer fra de blåblusede, og det kunne såmænd godt være blevet til lidt flere. Til gengæld var Næstveds 27 mål en anelse i overkanten. Ganske vist råder Sydsjællænderne over et glimrende spillermateriale, som især er godt skydende fra distancen, men det er let at læse, hvad spillerne gerne vil, og det burde TIK i højere grad have straffet.

Men en stor sejr og to fine points til kontoen, som qua de relativt mange overskydende mål sender TIK op på førstepladsen i 3. division, dog stadigvæk delt med Holbæk, og med Lammefjorden halsende lige efter.

TIK skal allerede i kamp igen fredag på hjemmebane, hvor FIF 2 kommer på besøg. Kampen begynder kl. 19.30.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...