Nyheder seniorer

Efter en række svingende præstationer i de seneste kampe gik det galt mod Roskilde for TIK’erne, som led sæsonens første nederlag efter en miserabel indsats.

Totalt nedsmeltning var vel det, der bedst karakteriserer indsatsen mod et bravt kæmpende Roskilde-mandskab. Men inden det kom så vidt, havde TIK som sædvanlig flere muligheder for at trække fra i en første halvleg, der kun var lige, fordi Taastrup-holdet brændte et hav af chancer angrebsmæssigt, og samtidig tillod sig at være lige lovligt passive i det defensive arbejde.

Man havde fornemmelsen af et TIK-hold, som ikke for alvor var til stede i hallen mentalt, og i 2. halvleg var det en lang kamp op ad bakke. De individuelle præstationer lå langt under vanlig standard, og det kvalte i sagens natur den kollektive indsats i en grad, der bestemt ikke var TIK værdigt. Roskilde havde på dagen både heldet og dygtigheden til at stække TIK på alle parametre, hvilket naturligvis er en klokkeklar konstatering, som der skal arbejdes stenhårdt med pr. omgående.

Herrerne er således allerede begyndt at se frem imod søndagens topopgør i TIC, hvor Lammefjorden kommer på besøg. Kravet er en sejr til hjemmeholdet, hvis målsætningen om at spille i 2. division i den kommende sæson fortsat skal stå lysende klar. Kampen begynder klokken 16.30, og vi håber, at der er rigtig mange TIK’ere, der finder vej til hal C. Vel mødt.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...