Nyheder seniorer

Efter niende spillerunde indtager TIK's bedste herrehold førstepladsen i 3. division. Med sejre over Greve og senest Himmelev er holdet fortsat ubesejret i rækken, men den stilistiske slingrekurs bekymrer.

I udekampen mod Greve måtte Taastrup-holdet grave dybt i posen med mentale ressourcer i 2. halvleg af opgøret for at kravle tilbage i kampen og udfordre et ellers forholdsvist tamt Greve-mandskab. Problemet var nemlig, at TIK havde svært ved at få især angrebsspillet til at flyde i et passende tempo. Og en slem forskrækkelse, som dog viste sig at være ubegrundet, havde naturligvis også indflydelse på indsatsen især i første halvleg. Niveauet blev heldigvis løftet etragteligt i 2. halvleg, hvor TIK i perioder leverede fornemt, og heldigvis begyndte man igen at se tegningen til paradedisciplinen, nemlig kontrafasen.

Således kunne TIK køre fra Greve Idrætscenter med en pæn seksmålssejr, uden at man havde fornemmelsen af, at holdet havde spillet sig helt ud. Helt anderledes skulle det gå, da Taastrup-drengene allerede tirsdag var i kamp igen. Denne gang var Himmelev nemlig på besøg i hulen, og dét, der især i første halvleg, så ud til at give TIK muligheden for at gøre kort proces – blev desværre forstyrret af alt for mange tekniske fejl og forkerte vurderinger. Derfor fik Himmelev lov til at være med i kampen alt for længe, på trods af at TIK også i 2. halvleg havde flere chancer til at lukke kampen helt og aldeles. Ganske vidst var hjemmeholdet foran fra start til slut, men når boldforæringerne til modstanderen står i kø i de afsluttende minutter, så er der altså grund til bekymring.

Heldigvis kørte TIK alligevel en smal tomålssejr i hus, og det er nok til, at drengene lægger sig op på førstepladsen, men der er blot et enkelt point ned til den nærmere forfølger fra Holbæk, så der er al mulig god grund til at lægge sig i selen – først og fremmest træningsmæssigt, så de to sidste kampe mod Roskilde (7. december ude) og mod Lammefjorden (14. december) kan udmønte sig i fire points til samlingen.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...