Nyheder seniorer

På forhånd var opgøret mod Næstved/Herlufsholm en af de mere frygtede kampe for TIK's herrer, modstanderne fra Sydsjælland råder nemlig over et fint hold med gode individualister og fremfor alt med rutine.

Og kampen gav da også tilskuerne fuld valuta for pengene. Der var nemlig både intensitet og fysik men også graverende, personlige fejlvurderinger garneret med periodevis pænt spil i Taastrup Idrætshaller, da TIK vandt en lidt for beskeden firemålssejr 25-21. Historien er nemlig desværre nok, at hjemmeholdet allerede burde have slået de første mange søm i Næstved-kisten allerede i første halvleg. Men på trods af at de unge TIK'ere både havde spillet, momentum og mulighederne, formåede drengene alligevel at formøble chancen for en firemålsføring ved pausen, og spillede dermed en åbning lige lukt tilbage i hænderne på et Næstved-hold, som TIK især forsvarsmæssigt havde fint styr på. Men Taastrup-drengenes sans for kynisme og stabilitet er endnu ikke så veludviklet, at man formår at snøre sækken, når muligheden byder sig – og det er som om, at koncentrationen i perioder ryger sig en tur, hvis tingene ser lidt for lette ud. Man fraviger ganske enkelt de lette løsninger, og forfalder i stedet til at forsøge det visuelt smukke – en tilgang, der alt for ofte resulterer i fejl, og som bliver straffet af modstanderne.

Men heldigvis viste holdets bredde sig endnu en gang fra den allersmukkeste side, og med målscorerne pænt fordelt over hele holdkortet, kunne TIK for femte gang ud af fem forsøg få fra banen med en sejr.

Allerede i den kommende weekend skal holdet i ilden igen til det, der kan vise sig, at blive sæsonens mest alvorlige prøvelse indtil videre. Stadionhallen i Holbæk lægger nemlig gulv til et vaskeægte topopgør mellem to hold, der endnu ikke har tabt i 3. division. Her kan TIK med en sejr bringe sig alene i front, så det er naturligvis målsætningen – men først skal holdet tilbage i træningslokalet og have kigget på de taktiske finesser, som skal bremse Holbæks mange individualister, og så skal der findes løsninger på at passere modstandernes dygtige keeper.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...