Nyheder seniorer

Med hiv og sving hev TIK-herrerne en alt for smal sejr i land i sæsondebuten mod Rødby.

Det startede ellers ganske fornuftigt og meget disciplineret for hjemmeholdet, som hurtigt fik skabt sig et solidt udgangspunkt i årets første hjemmekamp i en særdeles velbesøgt hal i Taastrup.Rødby var bestemt ikke uefne håndboldspillere, og holdet spillede tålmodigt i det meste af kampen, hvilket gjorde det vanskeligt for TIK at få gang i især kontraspillet, som ellers var noget nær et varemærke i den forgangne sæson. Men efterhånden som kampen skred frem, havde TIK vanskeligt ved at opretholde et passende angrebstempo - og det faktum kombineret med et hav af afbrændere og personlige, uprovokerede fejl fik ødelagt hjemmeholdets rytme.

Rødby straffede samtidig hjemmeholdet ved nærmest at gå håndbold i lange perioder. Og det skabte usikkerhed hos Taastrup-drengene, som også må erkende, at en ustabil opstartsfase ikke er den bedste forudsætning for at skabe succes.

Heldigvis var en svingende TIK-indsats dog nok til at få begge points, men modstanden skulle ikke have været ret meget større, før det kunne have været kritisk. På positivsiden tæller en overvældende tilskuersupport, som tyder godt for de kommende kampe i 3. division, og der er ingen tvivl om, at alle på og omkring holdet er klar over, at der skal performes på et højere niveau fremadrettet, hvis missionen skal lykkes.

TIK spiller igen lørdag 4. oktober på Frederiksberg mod FIF2, hvor kravet er en helt anderledes indstilling til tingene mod et formentlig, rigtig godt hold, hvis pointhøsten skal fordobles.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...