Nyheder seniorer

Første væsentlige prøvelse efter en august måned, der primært har stået i fysikkens og løbets tegn, skulle et forynget herrehold i torsdags på sin første spillemæssige opgave mod sidste sæsons femteplads i 2. division - Øresund Håndbold.

Og det tog lidt tid for drengene at finde hinanden, måske især forsvarsmæssigt - men angrebsspillet manglede snert, og det direkte spil mod mål var kun synligt i perioder. Dog var indsatsen nok til at vinde kampen mod et Øresund-hold, som bestemt matchede TIK både fysisk og spillemæssigt. Taastrup-drengene fik lejlighed til at afprøve forskellige forsvarsformationer undervejs - og positivt var det, at både Frederik Palm og Morten Thrane leverede fine debut-indsatser.

Heldigvis har herreholdet en måneds træning mere, før første kamp i 3. division skal spilles. Så der er tid og plads til at få en række forbedringer på plads. Men allerede tirsdag skal holdet igen i aktion i en træningskamp. Der er lagt op til en revanchekamp for det samlede TIK-nederlag i sidste sæsons oprykningskampe, idet Amager SK kommer på besøg i hal C. Kampstart kl. 2015.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...