Nyheder seniorer

Kulissen i Himmelev Hallen fejlede ingenting, da TIK’s bedste herrehold knuste hjemmeholdet i den første af to oprykningskampe om retten til at møde Amager SK om en plads i den kommende sæsons 2. division.

Optakten til sæsonens vel nok mest afgørende match havde ellers langt fra været optimal, idet skader og ferierejser havde decimeret de blåblusedes navigationsmuligheder. De manglede nøglespillere var dog på ingen måde synligt i en stopfyldt Himmelev Hal, hvor TIK efter at have følt modstanderen på tænderne i de første ti minutter, simpelthen spillede værterne baglæns ud af hallen i kamp, der periodisk nærmede sig en opvisning i kollektiv håndbold og som samtidig demonstrerede spillere med den helt nødvendige kynisme og ærgerrighed.

Grundlaget til TIK-sejren på 28-19 blev lagt qua en stabil og velforberedt forsvarsformation, som både dygtigt og klogt pumpede luften ud af de letbenede Himmelev-spillere. Det gav muligheden for at lave en række af de lette mål i kontrafasens første bølge, men da spillet i anden bølge var af næsten lige så høj karakter, så kunne TIK gå til pausen foran 15-8. En føring, som blot blev udbygget i 2. halvleg, og faktisk en overgang var helt oppe at peake på 12 scoringer.

Da det så allermest sort ud for hjemmeholdet, forsøgte man sig med to mandsopdækninger, men i spillet fire mod fire viste TIK’s også at være for stærke. Presspillet var veltimet og TIK havde ingen problemer med at spille sig frem til fornuftige chancer, som blev dygtigt udnyttet.

Hovedopgaven nu bliver at sikre, at storsejren ikke bliver en sovepude, når Himmelev kommer på besøg torsdag 1. maj, klokken 20.15 i hal C. For der er ingen tvivl om, at de grønblusede fra Roskilde-forstaden kommer med 120 kilometer i timen i bestræbelserne på at spille sig tilbage. For TIK er det essentielt at holde momentum, og bevare de gode dyder med stærkt forsvarsspil og en hurtig kontrafase – kun på den måde fastholder holdet nemlig sæsonens største mål.

Der forventes mange mennesker i hallen på torsdag, så kom i god tid, hvis du vil være sikker på at få en af de gode pladser.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...