Nyheder seniorer

Efter en fin sæson af hele herreafdelingen i TIK kan hold 1 se frem til at møde HVI Himmelev i to semifinalekampe om oprykning til 2. division. Hvis det udmønter sig en samlet sejr, venter Amager i to knald-eller-fald kampe. Hold 2 er også i spil til en oprykning.

TIK’s bedste herrehold sluttede sæsonen i lørdags med et uafgjort resultat (sæsonens eneste i øvrigt) mod oprykkerne fra Hvidovre i en ikke særlig velspillet affære i Dansborghallen. Til gengæld så de mange tilskuere en intens fight med to gode forsvar og fine målmandspræstationer i begge ender af banen. Resultatet blev 19-19 og vidner om to hold, der havde godt styr på hinanden, og for TIK var den ubetydelige match en glimrende generalprøve på oprykningsspillet, som begynder søndag 27. april på udebane i Himmelev. Hold 2 spiller også denne dag i Travbane Hallen, klokken 12.30.

Det er næsten for meget at drømme om to oprykninger, men mulighederne er bestemt til stede for begge hold, der forventes at kunne stille i absolut stærkeste opstilling. Vi glæder os, og vi håber, at I vil følge med.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...