Nyheder seniorer

Status efter tirsdagens velbesøgte hjemmekamp i hal C mod Virum er nu gjort op, for med sejren på 25-19 har TIK’s bedste herrehold nemlig kvalificeret sig til oprykningspil og dermed muligheden for at spille 2. division i den kommende sæson.

Forud for indeværende sæson stod det klart, at TIK’s herreafdeling stod overfor et mindre generationsskifte. Og med et helt kuld nyoprykkede seniorspillere var målene for førsteholdet moderate, idet holdet egentlig bare skulle stabilisere sig i 3. division, samtidig med at de mange unge spillere skulle have lidt hår på brystet og vænne sig til tilværelsen som divisionshåndboldspiller. Omvendt var målet helt klart for hold 2; de skulle op i serie 1 så hurtigt som muligt. Efter en resultatmæssig katastrofal dårlig start på sæsonen af hold 2 ringede alarmklokkerne højt og indtrængende, men heldigvis har holdet løftet både niveau og træningsfremmøde markant i anden halvdel af sæsonen, hvilket også har gjort, at holdet 27. april spiller om oprykning i Travbanehallen i Tårnby.

 


Men spillerne på hold 1 ville det anderledes, og har faktisk formået at være skræmmende stabile hele sæsonen igennem. Blot fem sølle kampe har holdet tabt i de tre turneringer, som spillerne har deltaget i henover sæsonen - det er intet mindre end imponerende. Og det er netop vilje, lyst og sammenhold, der er de vigtigste årsager til, at holdet nu står i en situation, hvor tilværelsen i 3. division kan blive skiftet ud med billetter til 2. division allerede fra den kommende sæson. Alle ved og kan se, at potentialet i TIK er stort, men at holdet allerede nu kan spille sig i landets tredjebedste række, havde de færreste nok troet fra sæsonens begyndelse.

Det betyder, at hold 1 spiller oprykningssemifinale mod Himmelev fra den anden 3. division søndag 27. april på udebane, mens returopgøret spilles i TIC søndag 4. maj. Hvis de blåblusede ender som samlet vinder af de to opgør, venter Amager SK fra 2. division i to svære opgør, som spilles hhv. søndag 11. maj og søndag 18. maj. Meget mere om tidspunkter og steder senere. Og husk også, at U23-holdet spiller finale tirsdag 15. april 20.30 mod KFUM.

Begge herrehold håber på massiv TIK-opbakning til at tage de sidste skridt mod at krone en fantastisk flot sæson med mange fine resultater og spillemæssige højdepunkter.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...