Nyheder seniorer

Det er gået både op og ned for TIK’s to herrehold i indeværende sæson, men heldigvis mest op. I den forgangne satte begge mandskaber en tyk streg under det faktum, at to oprykninger kan blive en realitet.

Hold 1 var først i ilden fredag aften mod HK73 Frederikssund. Begge hold ville formentlig endegyldigt kunne droppe oprykningsdrømmene med et nederlag. Det var dog svært at få øje på i en kamp, der i lange perioder blev spillet på et gennemgående sløjt niveau, samtidig med at begge hold spillede ekstremt fejlbehæftet. TIK var måske i virkeligheden de største syndere med et hav af umotiverede afslutninger mod mål efter udisciplineret spil og meget korte angreb. Men da HK73 ikke var ret meget bedre, så havde TIK ikke nævneværdige problemer med at bevare teten stort set hele opgøret.

Tidligere på sæsonen, da TIK var på besøg i Frederikssund Hallen var kampen egentlig også afgjort i de blåblusedes favør med et kvarter tilbage af matchen – og alligevel endte Taastrup-drengene med at tabe, fordi holdet ikke formåede at bevare overblikket og roen i de afgørende minutter. Tendensen lå også på lur i Taastrup Idrætscenter fredag aften, hvor udeholdet pludselig indhentede en komfortabel TIK-føring sidst i kampen. Men denne gang bevarede hjemmeholdet isen i maven nogenlunde, og kørte stille og roligt to points ind på kontoen og en sejr på 23-22. Efterfølgende tog hold 2 imod ORI-håndbold, dette opgør skulle vindes for at bevare oprykningschancerne. Og det skete også uden nævneværdige problemer efter en stille dag på kontoret mod et ikke alt for godt udehold.

Allerede lørdag var begge hold i ilden igen. Først legede hold 2 ”snoren og saksen” i Sundby Hallerne mod Føroyar, og efter et tæt og lige opgør, hvor Tommy Olsen efter eget udsagn leverede flere ekvilibristiske aktioner, kunne lillebror Jakob Olsen lukke kampen med en straffekastscoring til slutstillingen 27-26 i TIK’s favør. Det betyder, at hold 2 nu minimum er sikre på 2. pladsen i rækken, som udløser en billet til oprykningsspillet.

Hold 1 havde også fortsat kniven på struben og skulle bruge begge points mod nedrykningstruede USG på udebane i Danmarks mindste og mest intime hal. Nemlig Otto Mønsted Hallen på Nørrebro, hvor halgulvet kun er 17 meter bredt. Adgangsforholdene denne lørdag var aldeles umulige qua VM i halvmaraton, men det påvirkede ikke TIK-drengene nævneværdigt. De havde tydeligvis sparet lidt på kræfterne i fredagens kamp mod HK73 og spillede den bedste forsvarskamp i 2014. Dermed formåede holdet effektivt at pille glansen af et til lejligheden stærkt optimeret USG-mandskab. Sejren blev på 29-21, og dermed har TIK de allerbedste kort på hånden i forhold til at sikre sig minimum 2. pladsen i tredje division. Det kræver 1 points i de sidste to kampe, endda med mulighed for at veksle 2. pladsen til direkte oprykning, hvis Hvidovre mister point – samtidig med, at TIK selv besejrer holdet i sæsonens sidste kamp.

Hold 1 er i ilden næste gang tirsdag 8. april, kl. 20.30 mod Virum hjemme i hulen. Men hold 2 tyvstarter allerede lørdag – også i hulen – denne gang 15.10 mod Virums hold 2.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...