Nyheder seniorer

TIK’s herrer kunne med en sejr over et af rækkens andre tophold have bragt sig i en aldeles gunstig position i oprykningsstriden søndag aften, da Furesø gæstede Taastrup Idrætscenter. Men hjemmeholdet var ikke i nærheden af sejren.

 Tværtimod udstillede kampen i højere grad det unge Taastrup-hold i et opgør, der desværre aldrig blev spændende. De primære årsager til nederlaget på 22-32 kunne findes i alle spillets facetter, for der var i den grad tale om en kollektiv nedsmeltning, og de blåblusede måtte affinde sig med rollen som statister mod et skarpt modstanderhold, som i udpræget grad kendte deres besøgstid.

Heldigvis for TIK er sæsonen langt fra slut endnu, idet holdet fortsat har to points mere på kontoen end Furesø på 3. pladsen, men med et svært slutprogram skal de blåblusede have mobiliseret alle kræfter til slutspurten. Første skridt skal tages hjemme i TIC fredag 28. marts mod HK73 Frederikssund, hvor herreholdet i den grad har revanche til gode efter et dumt nederlag tidligere på sæsonen.

 

 

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...