Nyheder seniorer

TIK havde en af de rigtig svære udekampe i Ølstykke mod HØJ torsdag aften. Og i modsætning til det første opgør, stillede HØJ denne gang med alle deres normale profiler, så det blev et tæt og spændende opgør, som TIK heldigvis trak sig sejrrigt ud af.

Nervøsitet og brændte 100% chancer var to nøgleord, som fint kendetegnede slutfasen i en spændende og underholdende håndboldkamp på en torsdag aften i Ølstykke Hallen. Desværre var det primært de mange unge TIK’ere, der ikke helt stod distancen i slutfasen, men holdet havde undervejs i kampen opbygget et solidt forspring, og med da heldet også tilsmilede Taastrup-drengene i slutfasen, formåede holdet at trække en meget vital tomålssejr med hjem.

 HØJ viste undervejs i opgøret, at mandskabet har mange spændende spillere og mange strenge at spille på, når de som i torsdags stiller i stærkeste opstilling. Så det vil overraske meget, hvis TIK bliver det eneste af topholdene i 3. division, der får problemer mod HØJ i slutfasen af turneringen. Omvendt formåede TIK hele kampen igennem at holde et meget ærgerrigt HØJ-hold stangen i bestræbelserne på at få sejren. Homogeniteten i TIK-truppen var tydelig i hele forløbet, hvor især bagkæden var toneangivende i dette opgør. Og selvom modstanderholdets 29 mål måske var en anelse for mange, så ses tegningen stadigvæk til et stabilt og bevægeligt forsvar, som er gode til at straffe modstanderens fejl. Men ti afbrændere alene med HØJs i øvrigt glimrende keeper er ganske enkelt for mange.

Nu venter der en semifinale i U23-turneringen for de yngste spillere i truppen tirsdag 11. marts. Der er kampstart mod Hillerød kl. 20.30 i hal C, og vores trofaste og store hjemmepublikum kan jo passende tage denne match som forretten frem mod den kommende søndags topopgør mod Furesø. Denne kamp spilles ligeledes i TIK, søndag 16. marts med kampstart 18.00. Taastrup-drengene vandt det første opgør i Farum efter en miserabel indsats med en enkelt pind efter en heroisk slutspurt, og med alt på spil i oprykningskampen ser holdet frem mod en tæt og spændende håndboldkamp.

 

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...