Nyheder seniorer

En stor og vigtig uge for TIK’s herrehold blev indledt i weekenden mod KFUM i 3. division med en komfortabel sejr og glimtvise prøver på fremragende håndboldspil i begge ender af banen. Derfra skulle det så vise sig, at det fremadstormende Taastrup-hold i den grad kom i menneskehænder tirsdag aften, da mægtige GOG gæstede Taastrup Idrætshaller i pokalturneringens femte runde.

De orange plasticsæder i hal C var fyldt godt op, og atmosfæren i hallen duftede lidt af tophåndbold. Begyndelsen af kampen viste da også, at TIK-mandskabet har nogle af de kvaliteter og kompetencer, som der kræves på allerhøjeste niveau – men på et af de væsentligste parametre; nemlig fysikken var hjemmeholdet lysår fra slutspilsklare GOG.Det medførte desværre periodevise stormløb mod TIK-målet i en særdeles effektiv kontrafase, som hjemmeholdet kun i få tilfælde formåede at kopiere. Men til gengæld afspejlede kampen også, at hjemmeholdet havde ganske godt fat i det stationære forsvarsspil, ligesom angrebsåbningerne og spilkonceptet holdt nogenlunde vand, selvom modstanderne fra Sydfyn var noget mere rutinerede og omstillingsparate. De blåblusede gik heldigvis ikke ned på kræfter, men blev ganske enkelt slået af en modstander, som var bedre hele vejen rundt – og det er som bekendt ingen skam at tabe til et hold, der er bedre. Omvendt viste kampen, at potentialet og talentet på TIK’s herrehold er uomtvisteligt, og holdet kan glæde sig over en godkendt præstation, som heldigvis også høstede stor anerkendelse undervejs fra en medlevende og godt støttende hjemmepublikum, som vi naturligvis glæder os til at se meget mere til, nu hvor vores skæbne i 3. division skal afgøres.

TIK spiller en meget vigtig kamp mod HØJ 2 allerede torsdag aften i Ølstykke Hallerne, klokken 20.45. En modstander, der bestemt bidrager med kvalitet og højt niveau. Holdet har som de eneste denne sæson besejret topholdet fra Hvidovre, så en TIK-sejr vil virkelig sætte konkurrenterne under pres.

Og husk så også, at U23-holdet spiller semifinale på tirsdag 20.30 mod Hillerød.

GOG har også et kampreferat på deres hjemmeside:

GOG sikkert videre i pokalen. Ude mod Taastrup blev det til en sejr på 38-15. GOG var i 5. runde af pokalen her til aften en tur i Taastrup. Modstanderholdet ligger i toppen af tredie division, og slog blandt andet et 2. divisionshold ud i den foregående runde. Det skulle dog vise sig, at der trods alt er forskel på ligahåndbold og 3. division.

De to hold fulgtes ad de første fem ti minutter, men her efter fik forsvaret fat, og Emil Tellerup i målet tog fra. Det betød at kontrakværnen kørte løs, og GOG kunne gå til halvleg foran 18-7. Anden halvleg blev ikke meget bedre for Taastrup. Forsvaret og Emil holdt deres høje niveau, og den ene kontrascoring efter den anden blev banket ind.

Resultatet blev en sejr på 38-15 i Taastrup Idrætscenter, hvor en del mennesker var mødt frem for at hylde de lokale helte. Det var flot at tilskuerne holdt humøret højt, og jublede hver gang Taastrup kæmpede sig til en scoring.

Hos GOG skal der lyde en stor ros til Emil Tellerup i målet og unge Kristian Bonefeld, der spillede en flot kamp i begge ender af banen.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...