Nyheder seniorer

Virum/Sorgenfri blev i hvert fald blæst ud af egen hule, da TIK var på besøg – men kun i første halvleg. For efter de første 30 minutter af kampen kunne de blåblusede Taastrup-drenge gå til pause med både tilfredse miner og smil på læben. Men prøvelserne i de sidste 30 minutter blev værre, end man kunne have drømt om.

Det gik ellers fuldstændig planmæssigt, og TIK satte sig effektivt på kampen fra allerførste fløjt. VSH blev ikke levnet mange chancer, og hjemmeholdet havde mere end almindelig svært ved at passere et veloplagt forsvar og Jan Rasmussen mellem stængerne. Hele 10 minutter skulle der gå, før Virum-drengene kom på måltavlen, og det var en tendens, som fortsatte halvlegen ud. I mellemtiden havde TIK i opvisningsstil sat de sympatiske værter totalt til vægs i en opvisningsstil, som ikke bør forekomme, når to hold i samme række møder hinanden. Således var de til lejligheden hvidklædte Taastrup-spillere foran med 13 – 5, da første halvleg var færdigspillet.

Et Taastrup-hold i medgang kan være en rigtig svær størrelse at have med at gøre, hvorimod præmissen ændrer sig fuldstændig for de mange unge spillere, når tingene ikke lykkes helt så let – og det blev udstillet i Virum Hallen.

Billedet ændrede sig nemlig radikalt efter pausen. Og smilet på TIK-ansigterne stivnede i takt med, at tempoet i angrebsspillet begyndte at dale, og da Virum samtidig tog sig den frihed at begynde at dække op, formåede de at bringe en lille smule spænding ind i kampen igen. Men det lykkes de kun med, fordi TIK-spillerne gik i panik og ikke for alvor var i stand til at fastholde eller bare udnytte det markante momentum, der havde præget første halvleg. Alligevel formåede TIK uden problemer at vinde kampen 26-20, og holdet har dermed skabt et solidt fundament for den kommende uges prøvelser:

Lørdag spiller holdet ude mod KFUM i Emdrup Hallen 15.30, tirsdag kommer GOG på besøg i hulen 19.30, og allerede torsdag skal TIK i aktion igen i 3. division mod HØJ i Ølstykke Hallerne, kampstart 20.45. Så der er masser af spændende håndboldkampe med TIK som den ene part. Vi håber – som altid – på stor opbakning.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...