Nyheder seniorer

Der var ellers lagt op til en stille eftermiddag på kontoret, da TIK’s bedste herrehold tog imod AB. Holdenes første indbyrdes møde blev vundet med markant margin af de blåblusede, men AB ville det anderledes.

I en rodet affære, som var præget af eklatant dårligt forsvarsspil, formåede topholdet fra Taastrup at holde hovederne koldest i de sidste 10 minutter. En præstation, som måske en anelse ufortjent udløste to meget vitale points til hjemmeholdet i topstriden i 3. division med en smal sejr på 29-28. Men faktisk tydede intet på et tæt opgør efter de første 10 minutter, hvor TIK ret let og uden nævneværdige problemer bragte sig foran med fem scoringer. Desværre valgte holdet efterfølgende en noget mere nonchalant tilgang til angrebsspillet, hvilket udløste fire hurtige AB-scoringer på kontra efter uprovokerede boldtab fra hjemmeholdet. Det faktum kombineret med et alt for passivt forsvarsspil gav AB muligheden for at gå til pause foran med en enkelt scoring.

Meget bedre blev det ikke i 2. halvleg, hvor TIK dog alligevel fik skabt afstand til Akademikerne – uden at spille prangende. Ved stillingen 20-18 fik gæsterne serveret en udvisning af kampens aldeles glimrende dommerpar, men selv ikke med en mand mere på banen, formåede de unge drenge fra Taastrup at få lukket kampen. Det blev starten på 10 hæslige minutter set med hjemmeholdets øjne, hvor AB lavede en syndflod af mål – blot ved at stige op fra distancen og skyde på mål. Alvoren gik først op for TIK’erne ved stillingen 22-27 med 10 minutter igen; forsvaret hang omsider sammen, keeperne reddede bolde, og effektiviteten i angrebsspillet blev hævet aldeles betragteligt, og således blev de sidste minutter af kampen eksponent for den styrkeforskel på de to hold, som burde have været synlig igennem hele matchen.

AB’erne ærgrede sig – forståeligt nok – efterfølgende, mens TIK allerede er videre mod næste opgave i 3. division; nemlig en svær udekamp i Virum tirsdag aften. Kampstart 20.15, vi håber at se mange medlevende tilskuere i blå/hvide farver.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...