Nyheder seniorer

Første kamp i 2. division for oprykkerne fra TIK Taastrup gav en fin sejr på 25-21 på udebane mod Team Sydhavsøerne i en svingende kamp, hvor de unge TIK-drenge profiterede af en bedre fysisk form og et større mentalt overskud i kampens sidste 20 minutter.

Det er altid notorisk svært at være udehold på Lolland, og Rødbyhavn Sportshal har i mange situationer været et nærmest uindtageligt fort for divisionsreserverne fra Team Sydhavsøerne (TSØ). Ikke desto mindre fik de blåblusede Taastrup-drenge den bedste start på kampen med både godt forsvarsspil og tempofyldte angrebskombinationer. Det afspejlede indledningsvist gode muligheder for altid upåagtede TIK, der i denne sæson stiller med det vel nok yngste mandskab i 2. division overhovedet. Spillertruppens alder er blot 20,2 år, og det blev tydeligt, at rutine og erfaring i 2. division ikke er det, der præger TIK-holdet allermest, efterhånden som 1. halvleg skred frem. En række brændte chancer og momentane kiks i forsvarsspillet fik sat TSØ på sporet igen, hvor især deres godt skydende bagkæde viste smæk for skillingen. TIK havde ikke et kompetent modsvar sådan lige umiddelbart, og således kunne lollikkerne gå til pausen foran med en enkelt scoring, mens de unge drenge fra Taastrup var en anelse slukørede, mens den obligatoriske pausesnak stod på.

I begyndelsen af 2. halvleg tegnede det heller ikke umiddelbart lyst for TIK – primært fordi forsvaret ikke rigtigt fandt fodfæste, og TSØ ganske enkelt fik deres mål for let. Taastrup-drengenes angrebsspil manglede tyngde og især fart i perioden, og med 20 minutter tilbage af kampen var TIK’erne nede 14-18. Men med debutanten Christoffer Haugaard i spidsen fik angrebsspillet igen snert og variation. Og da Andreas Tyndeskov Voetmann samtidig leverede den ene vigtige redning efter den anden i målet, hvor han afløste Kasper Lykke, der ellers også havde leveret en glimrende indsats, så kom TIK for alvor på sporet. Således indfandt trygheden og selvtilliden sig på det helt rigtige tidspunkt i den unge trup, og derfra kiggede TIK sig aldrig tilbage med mange fine aktioner i begge ender af banen – og først og fremmest med en større træfsikkerhed foran TSØ-målet. TIK hev begge points med retur til Taastrup med en flot sejr på 25-21, og det debuterende 2. divisionshold var naturligvis jublende lykkelige.

Derfor glæder holdet sig ekstra meget til at byde det trofaste hjemmepublikum velkommen i Taastrup Idrætscenter på søndag 4. oktober i sæsonens første hjemmekamp, hvor BK Ydun kommer på besøg klokken 17.10.

Målscorere: Nikki Kvist 7 (2), Rasmus Gullfoss 6, Christoffer Haugaard 5 (3) & Hakan Sahin 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...