Nyheder seniorer

Det kan måske lyde som en utopisk drøm, men det er et faktum, at TIK Taastrups bedste herrehold efter tre spillerunder, som det eneste hold i 2. division har maksimumpoints efter endnu en sejr – denne gang på udebane over Hvidovre.

Og netop Hvidovre og TIK har en tradition for at spille både seværdige og tætte håndboldkampe. Heldigvis blev lørdagens opgør i Dansborg Hallen ingen undtagelse. Hovedparten af matchen havde høj intensitet, en masse fysik og var præget af stærke forsvarspræstationer og to gode keepere, hvor Taastrups Andreas Voetmann stjal billedet mest. Og det blev såmænd også TIK, der trak det længste strå, blandt andet på baggrund af en større bredde og en flok spillere, der formåede at holde hovederne koldest - særligt i kampens sidste otte minutter, der reelt var en magtdemonstration af de unge Taastrup-drenge.

Forud for den højdramatiske slutfase havde det været et opgør, der længe bølgede frem og tilbage, men hvor Hvidovre var i teten 9 - 8 efter de første 30 minutter. Blandt andet fordi TIK tillod sig at brænde en lang række oplagte målchancer på Hvidovres velspillende sidste skanse – værst var det, at tre af dem var straffekast, der ikke blev konverteret til mål. Men der var egentlig fint flow i TIK’ernes angrebsspil, hvor især Christoffer Haugaard gjorde sig bemærket – både som målscorer, men han havde også sidste hånd på et hav af de bolde, der bragte Taastrup-drengene fri foran Hvidovres mål. Samtidig var TIK’s Christian Servais også en evig kilde til uro i Hvidovres forsvar med sine tempofyldte fodfinter.

Efterhånden som 2. halvleg skred frem udviklede kampen sig til en decideret stillingskrig, hvor måltavlen længe lyste med stillingerne 15 - 15 og 16 - 16, men så slukkede gnisten pludselig hos de rutinerede Hvidovre-spillere. Først og fremmest fordi TIK traf alle de rigtige beslutninger, men også fordi holdet fik puttet boldene i mål.

Ydermere løftede Taastrup-drengene sig yderligere et niveau, især forsvarsmæssigt – og så fik holdet også for alvor sat speed i kontrafasen, hvor overblikket for medspillerne især var i iøjnefaldende.

Indsatsen gav således yderligere to points til kontoen, og dermed er TIK gået i et lille soloudbrud i tabellen i 2. division. Og det er naturligvis en position, som holdet gerne vil holde fast i – og der bliver mulighed for at hive endnu en sejr søndag 25. oktober, hvor det gælder endnu en svær kamp på udebane, denne gang hos TMS Ringsted.

Christoffer Haugaard 6, Hakan Sahin 5, Christian Servais 3, Mark Hermansen 3, Nikki Kvist 2 (2) & Jeppe Jalsøe 1

Hold 2 var også i kamp

Herrernes hold 2 var også i ilden i weekenden, hvor de aflagde FK Odsherred et besøg i en kamp, hvor man også tillod sig at brænde et hav af oplagte målchancer undervejs. Og faktisk var holdet presset i lange perioder af opgøret, som modstanderne førte helt hen til afgørelsen skulle falde. Men rutinen på hold 2 fornægtede sig heldigvis ikke. Og anført af en stærkt spillende Jeppe Olsen fik holdet lukket kampen til TIK’s fordel i slutfasen, så også her blev der trukket to points med hjem til Taastrup. Således kan både hold 1 og hold 2 i TIK’s herreseniorafdeling prale af at være ubesejrede, og selvom sæsonen kun er i sin spæde begyndelse, så tyder alting alligevel på, at der er form på tingene.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...