Nyheder seniorer

Optakten til søndagens kamp havde ellers været præget af skader og sygdom hos flere af spillerne på TIK’s bedste herrehåndboldhold. Ikke desto mindre leverede hjemmeholdet i den grad varen i sæsonens femte kamp med en meget sikker sejr over Holte på 35-20.

De relativt mange tilskuere, der havde fundet vej til Taastrup Idrætscenter søndag eftermiddag øjnede ret hurtigt i opgøret, at TIK var klart i teten. Særligt kampens første kvarter var nærmest spil til et mål, og Holte havde mere end almindeligt svært ved at spille sig frem til brugbare målchancer. Samtidig formåede hjemmeholdet dygtigt at straffe et Holte-hold, der ellers har overrasket stort i sæsonens indledning. Mange håndboldkyndige havde spået nordsjællænderne en sæson, der ville blive en lang kamp for overhovedet at få point – men med tre points på kontoen efter de første fire kampe, var TIK forberedt på, at matchen ikke ville blive nogen nem opgave.

Desværre formåede TIK’erne ikke at holde fuld koncentration hele vejen igennem 1. halvleg, men kunne alligevel gå til pause med en sikker 20-12 føring. Efter pausen begyndte Holte så at bide lidt mere fra sig, og udeholdet fik med fire scoringer uden noget nævneværdigt TIK-modsvar ædt sig ind på føringen. Men så tog TIK-maskinen igen fat på en periode med gennemspillede angreb og et relativt kompakt forsvar, som skulle vise sig at vare kampen ud. Her udmærkede især Oliver Kock sig ved at tage et kæmpeslæb i forsvarets midtzonen, samtidig med at han også fik slidt sig fri til flere åbne chancer angrebsmæssigt.

Opgøret endte 35-20 i TIK’s favør, og sejren danner således det perfekte afsæt til en spændende uge, hvor Taastrup-drengene fredag aften spiller en meget vigtig kamp mod Rødovre, der vil afsløre, om TIK er i stand til at bevare positionen som rækkens duks.

Men holdet er allerede klar til kamp igen tirsdag aften i Herlufmagle mod HF Suså i 2. runde af pokalturneringen.

Nikki Kvist 6 (4), Rasmus Gullfoss, Mathias Lindgren 5, Oliver Kock 3, Mark Hermansen 3, Oliver Jørgensen 3, Jeppe Jalsøe 3, Christian Servais, Hakan Sahin 2 og Christoffer Haugaard 1

 

 

 

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...