Nyheder seniorer

Efter en fænomenal indledning på sæsonen i 2. division, kom TIK’s bedste herrehold ned på jorden igen, da de i den grad blev taget på sengen af Rødovre, der sendte mandskabet retur til Taastrup med en iskold afvaskning.
 
Træerne vokser ikke ind i himmelen for TIK’s håndboldherrer i 2. division. Det stod klart efter fredagens svære opgør på udebane mod upåagtede Rødovre. Modstanderne var generelt bedre end TIK-drengene igennem hele opgøret, og det var som om, at angrebsspillet aldrig fandt hverken det nødvendige tempo eller et tilfredsstillende flow i boldomgangen. Og det formåede Rødovre at straffe prompte og dygtigt. Ikke fordi de målt på individuelle kompetencer var nævneværdigt bedre end Taastrup-drengene, det så bare ud som om, at de ville det en anelse mere. Den indstilling blev belønnet.


Forsvarsspillet hos de blåblusede var overhovedet heller ikke nær på samme niveau, som i de foregående fem kampe – først og fremmest set i lyset af nødvendigheden af at forsøge nye konstellationer i bestræbelserne på at finde fodfæste i kampen. Det lykkes aldrig for alvor. Og derfor måtte TIK altså se i øjnene, at sæsonens første nederlag var en kendsgerning efter 60 lange minutter, som desværre også bød på en diskvalifikation (og en forventelig karantæne) til Miklas Campbell i afslutningen af kampen.
 
Men heldigvis er 2. division en særdeles tæt og spændende række, hvor holdene tager point fra hinanden på kryds og tværs, og da alle TIK’s nærmeste rivaler til positionen som rækkens førende hold også tabte, bevarer holdet førstepladsen – i hvert fald lidt endnu.
 
Allerede søndag skal TIK-mandskabet i ilden igen – denne gang på hjemmebane, hvor FIF kommer på besøg, klokken 17.00. Og det bliver med garanti et spændende opgør, hvor Taastrup-drengene vil gøre alt for at rejse sig igen, og bevise at holdet hører til i toppen af rækken.
 
Nikki Kvist 8 (5), Christoffer Haugaard 4, Hakan Sahin 3, Miklas Campbell 2, Oliver Jørgensen 1

 

 

 

 

 

 

 

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...