Nyheder seniorer

TIK Håndbold videre i pokalen Tirsdag aften lykkedes det for Taastrups bedste herrehold, at sikre sig videre avancement i pokalturneringen, og Taastrup er nu klar til 4.runde. Dette skete efter en sejr på 26-24 mod Stadion, der ligesom TIK, også er at finde i 2.divisionen.

Det var blot 14 dage siden, at de to hold stod overfor hinanden i 2.divisionen, og her endte det med et knebent nederlag til Taastrup. Dette betød at Taastrup drengene havde en revanche til gode, og derfor var det vigtigt, at holdet var klar fra start.

Kampen startede meget lige, og de to hold byttede lidt mål. Det var først efter 20 minutters spil, at det lykkedes for et af holdene, at skabe afstand til modstanderen. Det var heldigvis TIK, som begyndte at spille god og disciplineret håndbold. I truppen var der to debutanter at finde, og både Michael Beck og Jakob Doktor gjorde det rigtig fint, og det så virkelig lovende ud i forhold til, at forbedre truppens bredde, som i forvejen er Taastrup holdets kendetegn. Denne bredde betød bl.a. at det var Taastrup som gik til pause i førersædet.

Taastrup holdet fortsætter det gode spil i 2.halvleg, og bringer hurtigt foran med 5 mål, og det lignede her, at Taastrup holdet ville hive en sikker sejr hjem. Men denne antagelse var Stadion holdet ikke helt med på, og de fik via godt forsvarsspil kæmpet sig tilbage i kampen, og stillingen gik her fra 21-16 til 21-20, og man frygtede, at det igen var en kamp, som skulle afgøres i sidste minut.

Det lykkedes Taastrup drengene at holde hovedet koldt i de afgørende minutter efter en del tvivlsomme kendelser fra aftenens dommerpar. Men det skal siges, at kendelserne fra de to med fløjten havde samme niveau i begge ender. Det var altså de unge fra Taastrup, som her formåede ikke at lade sig påvirke af dommerkendelserne modsat Stadion, som virkede meget frustrerede mod kampen slutning.

Kampen endte 26-24 til Taastrup og det takket være virkelig solidt forsvars og målmandsspil, de to debutanter, en Christopher Haugaard som konstant gjorde ondt på Stadion holdet, og ikke mindst en sprudlende Oliver P Jørgensen, som med sine 8 mål og sin vel nok bedste optræden i den blå trøje, havde stor del i sejren tirsdag aften.  Dette var samtidigt årets sidste kamp. Og efter to nederlag i træk i 2.division, var det en god sejr for det unge Taastrup hold, som ser frem til 2.halvdel af sæsonen med stor optimisme.

Målscorere: Oliver Jørgensen 8, Nikki Kvist 4. Morten Mikkelsen 3, Michael Beck 3, Sebastian Siebert 3, Christoffer Haugaard 2, Jakob Doktor 1, Hakan Sahin 1, Miklas Campbell 1,

 

 

 

 

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...