Nyheder seniorer

Efter en hæderlig 8. plads i klubbens debutsæson i landets tredjebedste række, så er ambitionsbarren sat en anelse højere for den kommende sæson. For klubbens mål er ikke indfriet endnu.

I bestræbelserne på at løfte niveauet yderligere på byens håndboldhold har den sportslige ledelse afdækket spillermarkedet intensivt for at finde netop de brikker, som kan bidrage til et hurtigere spil især op ad banen:

"Vi har været ekstremt præcise i forhold til at definere hvilke typer, der ville kunne løfte os afgørende – og her har vi først og fremmest kigget på hurtige fødder, håndboldforstand og skudkraft. Det synes vi, at vi er lykkes overraskende godt med. Og vi kan konstatere, at TIK er et attraktivt sted at spille for især de lidt yngre spillere, som vi vil fortsætte med at prioritere", forklarer cheftræner Kevin Arildtoft Moer, der således tager fat på sin fjerde sæson.

Målsætningen for TIK Håndbold er da også en anelse mere offensiv for den kommende sæson, idet man har en forventning om, at kunne blande sig i top 5, men klubben afviser bestemt ikke, at resultaterne kan mage det, så placeringen bliver endnu bedre:

 "Vi har et stort potentiale, og samtidig har vi fuldstændig styr på vores økonomi – det er sådan set ret afgørende i dansk håndbold, hvor vi igennem de senere år har set rigtig mange døgnfluer, netop fordi udgiftssiden pludselig er løbet løbsk. Det kommer ikke til at ske i TIK Håndbold. Vi er meget bevidste om, at vi skal gøre tingene i et tempo, der modsvarer vores formåen både sportsligt og økonomisk", konstaterer formand for TIK Håndbold Glenn Campbell.

Nye spillere i truppen til den kommende sæson er:

- Jonas Damsgaard Jensen: Født i 1993 - playmaker, som oprindeligt kommer fra Korsør, men har i de sidste par år spillet i FIF.
- Alexander Gammelgaard Sevel: Født i 1997 - venstre fløj, vandt sidste sæson DM-bronze med BK Yduns U18-drenge - i øvrigt sammen med Mikkel Kvist.
- Alexander Søkilde: Født i 1997 - er en lynhurtig bagspiller som kommer fra FIF og er tiltænkt rollen som erstatning for Christoffer Haugaard, som har forladt TIK til fordel for HK73 Frederikssund.
- Mads Morgan Hemmingshøj: Født i 1995 – stregspiller som også kommer fra FIF, men som nu har valgt at prøve talentet af i TIK.
- Frederik Riise Madsen: Født i 1997 – skudstærk venstre back som tidligere har spillet i Jersie HK

Derudover får TIK Håndbold også tilgang af en fysisk stærk og skudstærk venstre back som kommer med en del erfaring fra både 1. Division og 2. Division - mere herom senere…………………

 

 

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...