Nyheder seniorer

TIK Håndbold har ansat Thomas Jørgensen som cheftræner for herreholdet i 2. Division.

Thomas Jørgensen tiltræder senest den 1. Februar 2017 og kommer til TIK Taastrup fra 1. Divisionsklubben HØJ, hvor han har fungeret som assistenttræner ligesom han tidligere har været cheftræner i Køge og Team Sydhavsøerne. Thomas Jørgensen tiltræder på en 3½ årig aftale og i TIK Tastrup vækker det stor begejstring at det er lykkedes at lokke Thomas til klubben:

Vi mener at Thomas er den helt rigtige mand til at videreføre vores projekt og er helt sikre på at han kan føre holdet i 1. Division inden for en overskuelig fremtid. Thomas er en vellidt og spændende træner som har fingeren på pulsen og vi vægter det utroligt højt at han har stor erfaring med at træne unge spillere. Vi har en af de yngste og mest talentfulde trupper på Sjælland og vi er sikre på at Thomas kan videreudvikle dem og klubben til noget endnu større. Thomas Jørgensen har hele tiden været øverst på vores ønskeliste og vi er naturligvis glade for, at hans nuværende arbejdsgiver HØJ Elitehåndbold har givet grønt lys til, at han kan tiltræde allerede den 1/2.

TIK Håndbold har med ansættelsen af Thomas Jørgensen sikret sig en kompetent mand som over de næste 3 sæsoner skal videreudvikle den unge trup og samtidig være en del af integrationen af vores dygtige U16 drenge og hjælpe deres nuværende træner Lars Eiberg Jørgensen med at gøre dem klar til livet som seniorspiller, således at projektet er bæredygtigt mange år ud i fremtiden.

Til dagligt arbejder Thomas Jørgensen som ansvarlig for håndboldlinjen på Gunslevholm Idrætsefterskole og er bosiddende i Nr. Alslev sammen med hans hustru Britt og deres to børn Emilie & Julie. I sin aktive karrierre har 39 årige Thomas Jørgensen optrådt for Team Sydhavsøerne, Næstved og tyske Ballingen.

Vi byder Thomas Jørgensen velkommen i TIK Håndbold.

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...