Nyheder ungdom

Med en knusende sikker 10-måls sejr på udebane over Herlev beviste TIK's bedste herrehold klassen i søndagens opgør mellem to oprykkere, der har placeret sig i hver sin ende af rækken.

Ganske vist gik det en anelse trægt til at begynde med i Herlev Hallen - i hvert fald set med TIK-øjne. For selvom modstanderholdet fra Herlev havde sine besværligheder med at putte boldene i mål bag en velspillende Andreas Voetmann i Taastrup-målet, så var der heller ikke nævneværdig trængsel foran Herlev-målet. Det skyldtes først og fremmest, at Taastrup-drengene skulle bruge de første 10 minutter af opgøret til at finde et passende boldtempo i angrebsspillet, men det handlede også om, at mandskabet behøvede lidt tilløb, før man fandt redskaberne til at straffe de fejl, som Herlev-holdet begik. Men efterhånden som halvlegen skred frem, fik TIK en anelse mere form på tingene, men dog ikke mere end at man måtte være tilfredse med en smal tomåls føring ved banebyttet, primært grundlagt på en stærk kontrafase - direkte affødt af en lang række redninger af Andreas Voetmann, som var virkelig stærk spillende i TIK-målet søndag eftermiddag.

I anden halvleg fik Herlev markant sværere ved at spille sig frem til brugbare målchancer foran et flot fightende Taastrup-forsvar, og da TIK samtidig satte yderligere tempo i kontraspillet, var resten af kampen reelt kun et spørgsmål om, hvor stor TIK-sejren skulle være. Især fordi det etablerede angrebsspil fik tilført en dimension mere: Det skete, fordi Mathias Lindgren i den grad trådte i karakter med en række fremragende skud fra distancen, og den langlemmede venstreback kronede en flot indsats ved at lave et blændende underhåndsskud, der blev trukket helt nede fra gulvbrædderne og op i den magtesløse Herlev-keepers nettag. I det hele taget var der flere fine, individuelle præstationer, og især Oliver Jørgensen leverede en flot præstation på venstrefløjen.

Ovenpå den flotte sejr topper TIK Taastrup atter 2. division med 12 points, og holdet har nu fine muligheder for at gå på juleferie med førstepladsen i behold, hvis holdet formår at slå IF Stadion i topkampen, der skal udkæmpes i Taastrup Idrætshaller tirsdag 1. december, klokken 19.00.

Mathias Lindgren 6, Oliver Jørgensen 6, Nikki Kvist 6 (3), Sebastian Siebert 3, Christoffer Haugaard 3, Hakan Sahin 3, Mark Hermansen, Oliver Kock Hansen 1 & Rasmus Gullfoss 1

 

 

 

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...