Nyheder ungdom

Der var lagt op til det store drama, da Oure og TIK spillede den afgørende kamp om en plads til DM for U16-drenge. Oure var med 2 busser mødt talstærkt op i Taastrup, og satte en festlig men ikke altid lige charmerende stemning. TIK-drengene modstod dog presset med de personlige tilråb, og den for en efterskole lidt specielle slagsang ”vi hader TIK”. Det blev således til en TIK-sejr på 1 mål efter en spændende afslutning.

Målsætningen for sæsonen var ellers blot kvalifikation til 1. division A, så det var derfor med bekymring vi tog hul på de første ligakampe. Lettelse var da også stor, da de første 2 point kom i hus allerede i første kamp. Den ene sejr tog den anden, og pludselig står vi og skal til DM med 2 runder tilbage. Dermed har drengene desværre også vundet retten til at spille med pandebånd - noget der ellers efter min bedste overbevisning hører til hos piger inden for gymnastik og dans.

 


Onde tunger vil nok sige:

 

  • I kommer kun til DM, fordi niveauet på Sjælland er så dårligt.
  • TIK vinder bare fordi I spiller 7-6
  • I får bare klø til DM


Som træner kan jeg kun tilslutte mig ovenstående synspunkter, men er alligevel forundret og imponeret over sæsonens udvikling.

Drengene har nemlig været ramt af massere af modgang. Holdets eneste målmand, den eneste venstrehånd og en fløjspiller har siddet ude i ligaen og de seneste 3 måneders træning har været med 9-10 spillere og en pude i målet. Til spillernes ros skal siges, at de har mødt trofast og glade op til træningen, som uundgåeligt ind i mellem har været lidt triviel. Til gengæld har der været tid til at træne den enkelte spiller og et simpelt spilkoncept.

Den individuelle træning kan ikke stå alene, men den er også en sandhed med modifikationer. TIK og AJAX har nemlig på både drenge og pigesiden haft et samarbejde. På pigesiden er det et holdfællesskab, selv om de tre bogstaver ”TIK” ind i mellem glemmes. På drengesiden har man i stedet valgt at lave to 1. divisionshold med hver deres klubnavn. Ajax er således et hold bestående af årgang 00 TIK-spillere samt 00/01 Ajax-spillere, og TIK er et rent årgang 01 TIK-hold. Man kunne faktisk også have lavet et rigtig stærkt fælleshold på drengesiden, som kunne være med helt i top, men valgte i stedet ovenstående deling efter bl.a. ønske fra spillerne. Dermed kunne klubberne stille 2 stærke hold, som træner fast sammen 1 gang om ugen. Dette har været en uvurderlig hjælp for især TIK, da man derved kunne få én ”almindelig” træning om ugen. Man har i klubbernes også valgt at være trofast mod konceptet, selv om AJAX desværre ikke kom med i ligaen, hvorfor det ville være fristende at forstærke ligaholdet, men det har aldrig været drøftet. Det er den moralsk rigtige beslutningen, når der ikke flyttes rundt på spillerne i løbet af sæsonen, hvilket vi også holder fast i til DM, selv om det betyder vi stiller med et klart underlegent hold. Vi er dog ikke hellige og kunne under andre omstændigheder have prioriteret anderledes.

Det flotte resultat kan bl.a. tilskrives drengenes store træningsflid. Der er nemlig flyttet rigtig meget jern i løbet af året. Vi har dog som mange andre sjællandske klubber udfordringer med, at spillerne i et vist omfang prioriterer de sjove øvelser og de store overarme frem for det håndboldrelevante.

Endelig er der konditionstræningen. Jeg ville så gerne skrive, at vi har løbet os til sejrene, men det ville være løgn. Halvdelen af spillerne mødte efter sommerferien op helt ude af form, selv om de havde fået et relativt overkommeligt program. Helt til det sidste er løbetræningen ofte blevet sprunget over af bærende spillere, når den foregik som selvtræning. Selvfølgelig kvalificerer man sig ikke til DM uden at være i form, og den seneste løbetest var da også tilfredsstillende.

Som en lille provinsklub rummer vi alligevel rigtig gerne de drenge, som med deres træningsprioritering, aldrig kommer til at sætte deres fod i en ligakamp. Det er dem vi skal bruge til at føre klubbens herrehold frem om nogle år, og vi håber da også at nogle bliver klogere med årene.

Ovenstående kunne måske ligne en skuffet træners sure opstød. Det er der ingen grund til at være, for TIK-drengene har trænet hårdt og præsteret fantastisk, og klubben satser virkelig på holdet. Det gælder også den kommende sæson, hvor truppen næsten er intakt. Der mangler dog 3-4 spillere, så bredden også kommer på plads.

Vi glæder os til DM, og vores unge 01-drenge med klubblod i årene tager sine klø med stolthed – for i Taastrup elsker vi TIK …… og det håber vi også Oure Efterskole kommer til, når flere af klubbens spillere skal gå på skolen næste år.

 

 

 

 

 

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...