Nyheder ungdom

Det skulle lige synke ind, da beskeden om OL-udtagelsen tikkede ind på mail. En udtagelse, der foruden at vække en enorm glæde og begejstring, også kom som en overraskelse for hovedpersonen selv.

- Jeg blev utrolig glad da jeg åbnede mailen, men også enormt overrasket. Jeg skulle lige bruge et par minutter på et finde ud af at den ikke var falsk eller sendt forkert.

Fra d. 23-29 juli afvikles håndboldturneringen ved det populære ungdoms OL i Ungarn og det bliver med deltagelse af en rigtig TIK-dreng, i skikkelse af Matias Campbell. Bag den forløsende udtagelse til det danske ungdomslandshold, gemmer sig en historie om en svær sæson, et par lange målmandsbukser og ikke mindst et stort hjerte for hans barndomsklub.

 

Da Matias for godt et år siden rykkede op og blev U16-spiller, kom det i slipstrømmen af en U14 DM-finale, en guldmedalje i Prag Cup og 5 år med Heidi og Jeppe som trænere. Nu var historien en anden. Ny træner, ny årgang og nye udfordringer. For Matias og resten af U16-holdet skulle det vise sig at blive en sæson med en masse udfordringer, om end det aldrig resulterede i opgivelse.

Den store og helt åbenlyse udfordring, blev at holdets eneste målmand Rasmus måtte holde pause det meste af sæsonen, med efterveerne fra en hjernerystelse. Et faktum der for det første betød at de fleste træningspas blev uden målmand, men også at der skulle findes en løsning på målmandsproblemet i kampene. Her blev Matias Campbell, og en ny spilfilosofi indebærende ”7-mod-6”, løsningen. Matias røg i målmandstøjet og kunne så traske med op i angrebet, når holdet havde bolden. En løsning der skulle vise sig ganske succesfuld.

For Matias selv, betød det et farvel til forsvarsminutterne, men også et goddag til en ny måde at tænke håndbold på. En udfordring og et ansvar han med glæde påtog sig.

- Sæsonen har budt på en masse udfordringer undervejs og en af dem har selvfølgelig været at skulle stå på mål. Det var været en sjov og anderledes opgave pludselig at skulle løbe hele vejen ned i målet og ikke længere stå i forsvaret. Det har haft nogle konsekvenser for mit spil, men samlet set er jeg glad og stolt over hvad vi har udrettet i denne sæson.

TIK-holdet, der bestod af rent førsteårs-spillere, formåede først at spille sig i ligaen efter jul. Det blev siden hen krydret med en DM-givende 2. plads efter nogle dramatiske opgør mod Oure og en finaleplads ved Prag Cup.

Ved DM var forventninger minimale, men Matias og resten af mandskabet præsterede flot og formåede at presse Skanderborg til det sidste.

- DM var en virkelig fed oplevelse. Vi havde ikke forventet det helt store, men det var lige før vi snød Skanderborg i semifinalen. Vi spillede en taktisk god kamp, men desværre rakte ressourcerne ikke til sidst.

Dette års DM-deltagelse betyder at Matias nu har været med til både U10, U12, U14 og U16 DM – Alle for TIK. Trods den unge alder, har den yngste Campbell-bror allerede oplevet mange ting i TIK-trøjen og han er da også stolt over at repræsentere både sin klub og sin by.

- TIK betyder helt vildt meget for mig og klubben har haft en altafgørende betydning for min udvikling som håndboldspiller. Jeg har været i klubben i snart 12 år og jeg håber på at få lov, til at være her mange år endnu.

Et flot DM og en god indsats ved forårets Talent-samling, udmundede sig altså i en udtagelse til denne sommers Junior Olympiske Lege. En udtagelse der vækker genlyd i klub og omegn og en udtagelse som hovedpersonen selv er stolt og beæret over.

- OL-udtagelsen betyder naturligvis enormt meget for mig, rent personligt. Jeg ser det som en stor og vigtig milepæl, i et større projekt. Jeg har spillet håndbold i næsten 12 år og de seneste år har jeg kæmpet hårdt for at opnå ting som dette. Derfor er jeg selvfølgelig glad og stolt når det hårde arbejde giver pote.

Når Matias siger at OL-udtagelsen er en del af et større projekt, kan det hurtigt lyde en smule selvhøjtideligt – men det er det slet ikke. For selvom drømmene rækker langt, så går han meget op i at holde fødderne solidt plantet på jorden. Først og fremmest vil han rigtig gerne give tilbage til den klub han er vokset op i og være med til at hjælpe klubben med at udvikle sig yderligere.

- Jeg har en lille drøm om at jeg kan være med til et hjælpe TIK endnu længere op end 2. division. Det vil være stort at rykke op i 1. division og hvem ved, måske endda i ligaen på et tidspunkt.

Når drømmene så en gang imellem får lov til at stikke af, så hiver de helt store håndboldarenaer i Taastrup-drengen.

- Den ultimative drøm er at komme til udlandet og prøve talentet af der. Få nogle store oplevelser og se hvor langt det rækker.

Selv, håber man i TIK Taastrup på at kunne nyde Matias, både som håndboldspiller og som person, mange år endnu. I mellemtiden, en uge sent i juli, vil et halvt øje hvile imod Ungarn, hvor Matias sammen med resten af ungdomslandsholdet, skal forsvare de rød-hvide farver. Og hvem ved, måske endda der kommer noget sølvtøj med retur til Taastrup …

Af Oliver Preben Jørgensen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...