Nyheder ungdom

TIK Taastrup har for anden gang på 3 år taget en guldmedalje til de officielle danske mesterskaber, efter U16 drenge trak det længste strå i finalen med hjemmebaneholdet fra Skanderborg. Man må derfor nok forvente, de små blærerøve bliver endnu mere utålelige at høre på, indtil de får et ”gog” næste sæson.

For dem, som ikke følger ungdomshåndbolden, er det vanskeligt at forklare, hvor stor en bedrift det er for en meget lille klub på vestegnen. Det er Davids kamp mod Goliat, idet store fynske/jyske klubber suger profiler til sig fra 15-årsalderen, så ungdomshåndbolden har udviklet sig til små monopoler, hvor de bedste hold typisk får bedre modstand til træning mod deres eget 2. hold end i turneringskampene. Den store taber er de små/mellemstore klubber og Sjælland generelt, hvor mange foreninger taber hele hold og dermed fødekæden til seniorafdelingen. Dette skal ikke forstås som et surt opstød men blot en kold konstatering.

 

Nu er det så heldigvis på banen tingene skal afgøres, og her er der altså nogle drenge fra Taastrup, som ikke rigtig gider tude over håbløsheden, men i stedet har en ukuelige tro på egne evner. En tro som ofte grænser til det arrogante til stor irritation og frustration hos modstandere og ikke mindst vores herreseniorer, som indimellem har haft det svært til vores samtræninger.

Til gengæld er drengenes holdning lige præcis den rigtige, når der skal spilles tætte kampe til et DM under kæmpe pres, hvor det handler om at være modig og uimponeret.

Den smarte facade var dog lige ved at falme i DM-semifinalen mod VIES, hvor holdet fik en rædselsfuld start og kom bagud 9-4. Drengene holdt dog hovedet koldt og kommer i starten af 2. halvleg foran med 3 mål. Så burde vi være på rette spor igen, men en udvisning samt stærkt spil fra modstanderen gjorde, TIK pludselig var nede med 1 mål igen. Kampen bliver en gyser, der bølger frem og tilbage, men i sidse ende hiver vi en 1-målssejr hjem efter en ikke alt for prangende præstation.

I den anden semifinale tog hjemmeholdet fra Skanderborg sejren over GOG efter en overbevisende indsats i det, som mange nok mente, var den moralske finale. Det er jo de 2 ungdomsmonopoler på henholdsvis Fyn og Jylland. En vurdering som nok blev noget forstærket efter at have set de 2 semifinaler, hvor vi må erkende, at der var niveauforskel. Alligevel blev vi også en anelse provokeret, idet TIK-drengene trods alt generelt har opnået adskillige store resultater gennem mange år.

Sidste års sæson som 1-års U16 i håndboldligaen og kvalifikation til DM, samt vindere af U18-pokalturningen på Sjælland i indeværende sæson med sejre over 3 ligahold fra den ældre overgang, giver tro på egne evner. De dystre odds fra de såkaldte håndboldeksperter mod hjemmebanefavoritterne var derfor blot motiverende. På holdet var truppen aldrig i tvivl om, at finalen var en kamp, som kunne vindes, selvom vi selvfølgelig var imponeret over Skanderborgs flotte spil mod GOG.

Selve finalen blev en gyser, hvor begge hold i store perioder havde svært ved at lave mål. TIK forsøgte at løse scoringskrisen ved i lange perioder at spille 7-6, uden det dog havde den store effekt mod et fladt og kompakt Skanderborgforsvar. Overtalsspillet gav til gengæld luft, så de ikke alt for løbetræningsglade TIK-drenge havde kræfter til en hektisk og lige afslutning på kampen. Med 50 sekunder tilbage, en føring på 23-22 og en nølkendelse på vej tager TIK timeout. Drengene kommer til timeout og melder klart ud, at vi skal slutte angrebet med 7-6 spil og et dobbeltvip. Træneren kigger på spillerne og spørger ”er det det vi gør” …. alle nikker med et smil, og der er ikke mere at snakke om. Det kan virke som et stort sats, men gennem sæsonen har scoringsprocenten på dobbeltvip været højere end afslutninger på straffekast eller kontra.

Vippet lykkedes og DM-titlen havner på djævleøen.

Lykkens gudinde smilede til de blå drenge i både sæsonafslutningen og til begge DM-kampe, og weekenden kunne snildt være endt med en 4. plads efter 2 lige kampe. Moralsk har DM-titlen kæmpe betydning for vores klub og drengene, men reelt er signalet vigtigere. Vi kan godt være med på Sjælland, hvilket jeg syntes, de hårdt kæmpende drenge fra Taastrup har bevist til DM både i år og sidste år. Vi mangler faktisk ikke håndboldspillere mod øst men klubber, der stopper klynkeriet og gennem samarbejde giver de rammer, der skal til for at tage kampen op med håndboldflygtningestrømmen mod vest.

 

 

 

 

 

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...