TIK Nyheder

TIK-håndbold er gået i gang med den nye sæson og træner for fulde gardiner. Alle ungdomsårgange træner 2 gange om ugen fra U9-U15.

Der er åbent for nye spillere i alle årgange, så hvis du eller dit barn kan tænke sig at kigge forbi til et par prøvetræninger, så kontakt vores trænere og aftal nærmere. Vi tilbyder 2 gratis prøvetræninger inden indmeldelse. Pga. forsamlingsforbuddet er det vigtig, der er aftalt tid, inden man møder op.

Da vi lige nu er udfordret på haltid her i foråret, træner vi både inde og ude. Vi låner Høje Taastrup Gymnasiums multibane til udendørstræning, hvilket vi er meget taknemmelige for.

Træningstiderne er kun gældende frem til sommerferien. Nye tider kommer på hjemmesiden først i juli. Se nuværende træningstider længere nede på siden.

Ved generelle spørgsmål kan man henvende sig til Heidi Holm Jørgensen Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Alle årgange deltager i beach-håndbold de kommende måneder, og kan snart ikke vente længere på at møde modstandere i andre trøjefarver.

 

U17

 Vi forventer også at få et U17-pigehold i denne sæson. Da flere af spillerne pt. er på efterskole, starter de først op efter sommerferien. Har du lyst til at være med på dette hold, så kontakt Heidi Holm Jørgensen Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Vi kan lige nu ikke stille et U17-drengehold, da vores nuværende spillere tager på efterskole. Hvis der er spillere, som har lyst til at komme til TIK-håndbold, og vi kan samle et U17-drengehold, så stiller vi en træner til rådighed. Interesserede kan kontakte Jan Rasmussen Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

U15-piger

Vi kan lige nu ikke samle et U15-pigehold. Vores nuværende spillere kommer til at spille U13 (dispensation) og U17. Er du årgang 2006/2007 og interesseret i at spille håndbold i TIK, så kontakt Henrik Nielsen Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.. Hvis vi kan samle spillere nok til et hold, så stiller vi også en træner til rådighed. Frem til sommerferien træner U15-piger alle sammen med U13-piger.

Træningstider og trænere kan ses her

 

Håndbold for alle
 Vi skal både have plads til de ambitiøse og sjove

For at give de bedste oplevelser for medlemmerne i vores klub, så er det en forudsætning at forældre og spillere er engageret, da vores forening bygger på frivillig arbejdskraft. Desto flere som er med til at løfte opgave jo bedre oplevelser kan vi tilbyder vores medlemmer.

Hvad er du - yder eller nyder?

Læs mere om hvordan du kan blive en aktiv del af vores klub.


 Se mere...


TIK 
Kontingent 
Se mere...
icon4
Hjem
 
Se mere...

Dame
Håndbold Se mere...

Bliv
Sponsor
Se mere...

Herre
Håndbold
Se mere...

Støt
Klubben
Se mere...